Telefon
WhatsApp
Ksü Tıp ölümü gösterip sıtmaya mahkum bırakıyor
160x600

KSÜ DE DEVLET İMKANLARI İLE VATANDAŞI KORKUTMA

Devlet Malzeme ofisi birçok ürünü inceleyerek kamu kurum ve kuruluşlarının uygun olan malzemelerinin temini noktasında Hazine ve maliye bakanlığı bünyesinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulan bir iştirakdir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü, tüzel kişiliğe sahip, faaliyetlerinde özerk ve sorumluluğu sermayesiyle sınırlı bir iktisadi devlet teşekkülüdür. DMO Genel Müdürlüğünün merkezi Ankara'dır. DMO faaliyetlerini merkez ve taşra teşkilatı ile sürdürmektedir.

Sağlık hizmetlerinde kullanılan birçok malzeme DMO tarafından temin edilmekte ancak bazı sağlık kuruluşları DMO dan alınan malzemenin kötü ve uygun olmadığı gerekçesiyle hasta bireylere hayati risk tanımı adı altında söylemler ile Devlet malzeme ofisinin malzemesi yerine dış özel firmalar ile anlaşarak hastalara stent kullanılmaktadır.

Bunun en bariz örneği Ksü Tıp fakültesi hastanesi Kardiyoloji bölümü üzerinden yapılmaktadır.
Dr Ünal Ö. Özel firma ile bağlantı kurup kullanılacak stent malzemelerini hastane içerisinde özel bölmeli yerde stok edip stent uygulanacak hastaları tenkit ederek DMO dan gelen malzemenin kötü oldugunu ve ileride daha büyük sağlık sorunları açacağını ileri sürerek özel firmadan alınan stentleri tane başı 15 bin TL gibi tutarlar ile hasta veya hasta yakınlarının iban numarası üzerinden ödeme gerçekleştirildiği söylenmekte.

Bu yapılan işlemler eşliğinde

1.Devlet DMO ofisi malzemelerini uygunluk testine sokup hastanelere göndermiyormu?
2.Hastane içerisinde stokta tutulan özel firmaya ait malzemelerin hastalara kullanılması uygunmu?
3.Bu stentler karşılığında hekim ve hemşireler yüzdelik kar payı alıyorlarmı?
4.Hastane idaresinin bu konular ile alakalı bir bilgisi veya tutmuş oldugu tutanak varmıdır?
5.Bu özel stentler için ödeme gücü olmayan bireyler bu ülkede yaşayan insanlar değilmi?
6.Son yıllarda hastaneye kayıtlı kaç hastaya stent takıldı ve bu stent ler DMO dan alınan malzemeler ilemi yapıldı yoksa firmalar üzerinden mi yapıldı?
7.Ksü Tıp fakültesi hastanesinde DMO dan alınan stentler ile yapılan işlemlerde kaç hasta sağlık sorunu yaşadı bu konuyla alakalı ilgili mercilere bilgi verildimi?
8.Bölüm başkanı ve diğer bölümde bulunan hekimler bu özel firma ile bağlantısı varmıdır veya bu olayları bildikleri halde sustularmı?
9.Özel firmaların malzemelerini satış veya stok yapmak için kamu kurumunda bir oda veya dolap kiralanmışmıdır?
10.Ksü Tıp fakültesi dekanlığı ve başhekimliği bu uygun olmayan işler için herhangi bir yaptırım uygulayacakmı?

İnsanların sağlık hizmetlerinden faydalanması ve en uygun tedaviyi alma hakkı anayasal bir haktır eğer DMO nden alınan malzemeler hayati risk taşıyorsa insanlara neden kullanılır eğer uygunluk onayı var ise hekimler bu hastalara ek ücret ödeterek ve üstelik hastanede iskif ederek hasta bireyleri ölümle yaşam arasındaki o ince çizgide neden bırakarak bu tür işlemlere girerler araştırılarak olayın doğru olan kısmının kamuoyu ile paylaşılmasını rica ediyoruz.

Hazine ve maliye bakanlığı ve YÖK bu konular üzerine detaylı bir soruşturma açmasını talep ediyoruz.

160x600

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!